31/07/2026 0 Kommentarer
Længsel og de syv korsord
Længsel og de syv korsord
# Præstens klumme

Længsel og de syv korsord
Af sognepræst Pia Søltoft
Til efteråret må I undvære mig lidt. Jeg har fået bevilliget studieorlov af Københavns biskop og vil derfor ikke være at finde på Østerbro i september, oktober og november måned. Tre danske refugier i Sydeuropa har venligt giver mig ophold. Jeg skal derfor tilbringe efteråret henholdsvis på San Cataldo i Syditalien, Det danske Institut i Athen og Det danske Institut i Rom. Jeg glæder mig meget og det kan I også roligt gøre, for Christian Madsen vikarierer for mig hele perioden!
Og hvad skal jeg så lave? Jeg skal skrive om længsel.
Med baggrund i de syv korsord ønsker jeg at beskrive længslens betydning for menneskelivet. Ifølge traditionen udtalte Jesus syv sætninger da han blev korsfæstet. Ingen af evangelierne meddeler alle syv og kun mellem to er der sammenfald. De syv korsords forskellighed er udtryk for evangeliernes forskellige syn på Jesus og minder os om, at Bibelen er blevet til over en lang årrække, hvor den har gennemgået forskellige redaktioner, der alle har sat deres præg på de enkelte skrifter. Allerede i indledningen anslås derfor det tema, der vil blive gennemgående i det, der forhåbentlig bliver en bog. At kristendommen altid er og har været åben for eksistentielle fortolkninger, for kun sådan kan den tale ind i enhver tid og adresserer vores religiøse instinkt på en adækvat måde.
Hvert af de syv korsord tolkes som en skikkelse af en religiøs længsel, der er så grundfæstet i den menneskelige natur at den aldrig kan stilles og heller ikke skal det. De syv skikkelser af længslen, som jeg lader de syv korsord pege i retning af, kaldes porte, fordi de tillader os et blik ind i et menneskes inderste higen efter noget, vi ikke kan give os selv, men som vi i grunden er overbevist om findes. Det er denne grundlængsel, der driver os frem ad i livet og åbner os for noget, vi ikke ved, hvad er, men alligevel fornemmer eksistensen af.
De syv skikkelser af længslen, jeg nu arbejder med, kan godt ændres lidt undervejs som projektet skrider frem, så det følgende er kun en foreløbig beskrivelse – ellers behøvede jeg jo ikke at få orlov! De syv skikkelser er:
Første skikkelse: Længsel efter mening i livet på trods af lidelsen (ikke på grund af den og heller ikke forstået som mening med lidelsen). Sådan tolker jeg første korsord: ”Min Gud, min Gud, hvorfor har du forladt mig”.
Anden skikkelse: Længsel efter at få og give tilgivelse. Det er en tolkning af andet korsord: ”Fader tilgiv dem, thi de ved ikke, hvad de gør”.
Tredje skikkelse: Længsel efter lykke (måske forstået som en evighedslængsel). Sådan vælger jeg at læse det tredje korsord: ”Sandelig siger jeg dig, i dag skal du være med mig i Paradis”.
Fjerde skikkelse: Længslen efter at hengive os til noget, der er større end os selv. Fjerde korsord lyder: ”Fader i dine hænder betror jeg min ånd”.
Femte skikkelse: Længslen efter fællesskab, forbundethed og kærlighed. Det femte korsord har ordlyden: ”Kvinde, der er din søn. Søn, der er din mor”.
Sjette skikkelse: Længsel efter viden. Det sjette korsord som jeg tolker på denne måde, lyder kort og godt: ”Jeg tørster”.
Syvende skikkelse: Længslen efter at føle sig hjemme i tilværelsen. Det er min tolkning af det syvende korsord: ”Det er fuldbragt”.
Baggrunden for dette lille studie er altså en antagelse af, at der bor en grundfæstet eksistentiel længsel i ethvert menneske, der aldrig kan eller skal stilles. Det er denne grundlængsel, der driver os ud af os selv og hen imod noget andet, som vi ikke kender, ja, end ikke helt ved, hvad er. Det er længslen, der får os til at stille de store spørgsmål, der dels danner baggrunden for enhver form for videnskab, dels for enhver form for religiøsitet. Længslen selv bygger hverken på viden eller tro, men formidler begge dele ved at drive os til hele tiden at stille spørgsmål til tilværelsen. Det er længslen, der får os til at sukke og søge, men det er også længslen, der giver os energi og virkelyst.
Længslens porte bygger ikke på en forkyndende eller psykologisk tilgang. Jeg betjener mig af den fænomenologiske metode og tager udgangspunkt i konkrete erfaringer af de nævnte eksistentielle forhold sådan som de beskrives i skøn- og faglitteraturen.
Min orlov er jo først til september, så vi ses i kirken gennem hele den sommer, som nu endelig er begyndt!
Foto: Pia Søltoft
Kommentarer